Genellikle Omuzda Kas Yırtığı Belirtileri çok sinsi bir belirti türüdür. Gençken omuzda kas yırtığının farkına varamayabilirsiniz. Omuz hastalıklarının %80 omuz şikayetleri ile başlayan kişilerin bazıları omuz yırtılması veya omuz yırtığı başlangıcı gibi sorunlarla karşılaşıyorlar. Sizde geç olmadan şüpheleriniz varsa bir uzman doktora başvurmanız gerekebilir.

Omuzda kas yırtılması nasıl belli olur ?

Omuzda kas yırtılması nasıl belli olur ?
Omuzda Kas Yırtığı Belirtileri

iki tip yırtık görüyoruz birincisi travmatik ikincisi dejeneratif travmatik yırtıkta hastanın olumsuz bir şikayeti yokken bir anda büyük bir travma omuzun üzerine düşme ya da bir yerde asılı kalma gibi durumlarlarda Omuzda kas yırtığı belirtileri omuz da tendon yırtılabiliyor.

Bunların cerrahisi hemen tanı konulduğu zaman ameliyat edilebiliyor. İkincisi olan dejeneratif yırtık omuzunuzu hor kullanma ağır sporlarla ağır işlerle oradaki tendon yapısının bozulması ve incelmesiyle zaman zaman yırtık çıkıyor ve gittikçe büyüyor çoğu kişide omuz yırtığı olup farkına varamayabiliyorlar. Taki herhangi bir olay bunu tetikleyince röntgenlerde ortaya çıkabiliyor.

Omuzda kas yırtığı belirtileri nelerdir ?

Omuzda kas yırtığı belirtileri nelerdir ?
  • Özellikle Omuzun Önüne ve Arkasına Vuran Omuz ağrısı
  • O kolda çabuk yorulma havada uzun süre tutunca kolunun ağrıması
  • Kolda zayıflık hissi
  • Genellikle kolunuzu havaya kaldırırken ortaya çıkar.

Omuzda Kas yırtılması fizik tedavisi ile geçer mi?

Omuzda Kas yırtılması fizik tedavisi ile geçer mi?
Omuzda Kas yırtılması fizik tedavisi ile geçer mi?

Fizik tedavi ile bu ağrılar geçebiliyor fakat omuzdaki yırtık devamlı kalabiliyor.

Tedavisinde hastanın yaşı yırtığın büyüklüğü kronikliği orada ki tendon dokusunun kalitesi bunların hepsi tedavi sürecinde önemli detaylar.

Omuzda kas yırtığı belirtileri Genç hastalarda genel yapılan şeyler yırtık büyümeden cerrahi müdahale ile o tendonu tekrar yerine dikmek ama ileri yaşta ki hastalar için özellikle 70’li 80’li yaşlarda yırtık meydana geldiyse öncelikle fizik tedavi ile hastanın normal ağrısız yaşamına döndürebilmek mümkün

İleri Yaştaki Hastalar İçin Omuzda Kas yırtılması Ameliyatı

İleri Yaştaki Hastalar İçin Omuzda Kas yırtılması Ameliyatı

Yaşlılar için omuzda Omuzda kas yırtığı belirtileri ve omuzda kas yırtıkları için geldikleri zaman cerrahi müdahale yapılmıyor.

Bunun birkaç nedeni var Genç bir hastanın omuz fonksiyonu ve omuzdan beklentisi omuzla aktivitesi sporu çok daha farklı 80 yaşında ki bir hastanın omuzdan beklentisi çok daha farklı

İkinci durumda cerrahi ile dikildiği zaman genç hasta da dikilen dokunun kemiğe kaynaması olasılığı çok daha yüksek ama yaşlı hastalarda yeniden yırtılma görebiliyoruz.

Omuzda Kas Yırtığı Ameliyatı

Omuzda Kas Yırtığı Ameliyatı

Omuzda kas yırtığı ameliyatı nasıl yapılıyor. Merak ettiniz mi?

Öncelikle omuzda yırtılan tendonun koptuğu kemiğe dikerek biyolojik olarak omuzun iyilişmesini sağlıyoruz.

Artık bu tedavi günümüzde kapalı yöntemlerle yapılıyor. Omuzda ufak noktalar açarak tendonu dikiyoruz. Ameliyat bittikten sonra 6 hafta boyunca yaptığınız hareketlerde kısıtlama oluyor. Daha sonra normale dönebiliyorsunuz.

Omuzda kas yırtığı Ameliyatsız Tedavi ve Belirtileri

Öncelikle hastalara cerrahi dışı yöntemler uygulanıyor. Bunlardan fizik tedavi olabilir ve ya omuza yapılan enjeksiyonlar olabilir. Bu tür tedaviler genellikle hastaların gece yatarken ağrılarının dinmesine sebep olabiliyor.

Şikayetlerin geçmediği durumlarda yaklaşık 6-9 aylık şikayetler devam ediyorsa bu durumda da hastalara cerrahi tedavi önerilebilmektedir. Cerrahi kararı alırken hastanın günlük aktivitelerine ve yaşam standartlarına bakıyoruz çalıştığı iş gibi vs.

Fitness’da meydana gelen omuzda yırtılma

Fitness'da meydana gelen omuzda yırtılma

Genellikle ağırlık ile uğraşan sporcularımızda meydana gelen ve ağrılardan müzdarip oldukları konudur. Acaba omuzumda kas yırtılması mı var diyerek araştırma yapanlar vardır.

Omuzda kas yırtılmasına çok dikkat edelim arkadaşlar. Çok fazla gaza gelip yağlarınız yakmak veya kilo vermek için kaldıramıyacağımız bench presslerin altına girmekten çekinelim arkadaşlar unutmayın spor kariyeriniz 1 hata ile sonlanabilir. Önemli olan çok fazla ağırlık değil kaldırabileceğiniz ağırlıkları kaldırmaktır.

Leave a comment