Dengeli beslenme listesi hazırlamaya karar verdiniz. Ama nasıl hazırlayacağınız hakkında bir bilginiz yok mu? Olsun problem yok dengeli beslenmeye dair bütün bilgileri sizinle paylaşacağız. Beslenme nedir?

Dengeli Beslenme Listesi Önerileri

Size birkaç beslenme önerileri sunacağım. Dengeli beslenme listenizi hazırlarken olmazsa olmaz bilgiler ve bunun yanında oluşturduğunuz beslenme tablosu ile hızlı kilo vereceksiniz.

Dengeli beslenme listesi ile Kilo ver

Yanlış duymadınız dengeli beslenme ile fazla kilolarınız varsa zayıflayacak kilonuz idealse kilonuzu koruyacaksınız.

Yeterli ve Dengeli beslenme nedir

Yeterli ve Dengeli beslenme nedir

Yeterli ve dengeli beslenme vücudunuzun ihtiyacı kadar olan protein, karbonhidrat, mineral ve vitamin gibi vücudumuzun ihtiyaç duyduğu besinleri doğal yolla yeterli ve dengeli şekilde almaktır.

Örneğin bir kişi yeterli ve dengeli beslenmeye uymuyor sürekli fast food şekerli ve asitli içecekler tüketiyorsa bu kişi protein, vitamin ve mineralden vücudu yoksun kalıyor.

Dengeli ve yeterli beslenmek çok önemlidir çünkü organlarınız ve dokularınız etkili bir şekilde çalışmak için doğru beslenmeye ihtiyaç duyar. 

Doğru beslenme olmadan vücudunuz hastalık, enfeksiyon, yorgunluk ve düşük performansa daha yatkındı .

Sağlıklı beslenmek neden önemlidir

Dengeli Beslenme Listesi Hazırlamak
Sağlıklı beslenmek neden önemlidir

Araştırmalar ciddi hastalıklara sağlıksız diyet listesinin sebep olduğunu söylüyor.

Örneğin, sağlıklı beslenme, dünyanın önde gelen hastalıkları olan kalp hastalığı ve kanser gibi hastalıkları önemli oranda azaltıyor. Sizde bu yüzden Dengeli Beslenme Listesi oluşturmanız gerekiyor.

İyi bir diyet, beyin fonksiyonundan fiziksel performansa kadar yaşamın tüm yönlerini iyileştirebilir.

Egzersiz veya spora katılırsanız, sağlıklı bir diyetin performansınızı daha iyi arttıracağına şüphe yoktur.

Dengesiz beslenen çocuklarda algılama güçlüğü

Dengesiz beslenen çocuklarda algılama güçlüğü
Dengesiz beslenen çocuklarda algılama güçlüğü

Dengesiz beslenen çocuklar büyüme ve gelişme problemleri ve algılamada güçlük yaşarlar eğitimleri de kötü etkilenebilir. Daha sonra da kötü beslenme alışkanlıkları hayatlarının geri kalanı boyunca devam edebilir.

Center for Science in the Public Interest Abd’de genellikle ölümlerin çoğu Dengesiz beslenme ile doğrudan alakalı.

Dengeli Beslenme Listesi Nasıl Hazırlanır ?

Dengeli Beslenme Listesi Nasıl Hazırlanır ?
Dengeli Beslenme Listesi Nasıl Hazırlanır ?

Dengeli bir beslenme listesi hazırlamak için gereksiz kalori veren ayrıca sağlıksız gıdalardan kaçınacağız.

Meyve

Meyve
Meyve

Meyveler harika bir beslenme kaynağı olmanın yanı sıra lezzetli atıştırmalıklardır. Yaşadığınız yerdeki mevsim meyvelerini tüketiniz.

Meyvelerin şekerleri yüksektir. Ancak bu şekerler doğaldırlar bu nedenle meyve sizin için şeker eklenmiş diğer yiyeceklerden daha iyi bir seçimdir. Şeker almakla ilgili problemleriniz varsa diyabetseniz düşük şekerli meyveleri tercih etmelisiniz.

Sebzeler

Sebzeler
Sebzeler

Sebzeler temel vitamin ve mineralleri içinde bulunduran birincil kaynaklardır. Koyu, yapraklı yeşillikler genellikle en fazla sağlıklı besinler içerir ve her öğünde yenilebilir. Çeşitli sebzeler yemek tüm sebzelerin sağladığı bol besinleri elde etmenize yardımcı olacaktır.

Tercih edebileceğiniz Koyu yapraklı yeşillikler

 • Ispanak
 • Süs lahanası
 • Yeşil fasulye
 • Brokoli
 • Kara lahana
 • İsviçre pazı

Proteinler

Proteinler
Proteinler

Kırımız et, beyaz etler ve fasulye , kas ve beyin gelişimi için gerekli olan bir besin kaynağı olan birincil protein kaynaklarıdır. Tavuk, balık ve sığır eti gibi yağsız, az yağlı etler en iyi seçeneklerdir.

Kabuklu yemişler ve fasulye iyi protein kaynaklarıdır ve içinde bulundurduğu lifler ile Dengeli Beslenme Listesi hazırlarken tüketeceğiniz en iyi seçeneklerdendir.

 • mercimek
 • Fasulyeler
 • bezelye
 • Badem
 • ay çekirdeği
 • ceviz

Dengeli Beslenme Listesi için olmazsa olmaz Süt ürünleri

Dengeli Beslenme Listesi için olmazsa olmaz Süt ürünleri
Dengeli Beslenme Listesi için olmazsa olmaz Süt ürünleri

Süt ürünleri kalsiyum , D vitamini ve diğer gerekli besinleri sağlar. Bununla birlikte, aynı zamanda büyük yağ kaynaklarıdır, bu nedenle küçük porsiyonlarda tam yağlı peynirler ve az yağlı veya yağsız süt ve yoğurt yemek çok önemlidir. 

Vejetaryenım Süt ürünleri yerine ne tüketebilirim? 

Keten tohumu , badem veya soyadan yapılanlar gibi bitki bazlı sütler tipik olarak kalsiyum ve diğer besinler ile güçlendirilir , bu da onları süt ürünlerine mükemmel alternatifler haline getirir.

Yağ tüketimi

Yağ tüketimi
Yağ tüketimi

Yağlar az miktarda kullanılmalıdır. Mayonez gibi yağ içeren ürünlerin az yağlı ve az şekerli versiyonlarını tercih edin. Zeytinyağı gibi iyi yağlar, diyetinizdeki yağlı bitkisel yağın yerini alabilir. Yağda kızartılmış gıdalardan kaçının, çünkü gereksiz kalori içerirler.

Diyetinize belirli yiyecekler eklemenin yanı sıra, Dengeli Beslenme Listesi ve sağlıklı kiloyu korumak içinde bazı gıdalardan uzak durmalısınız. İşte bunlar:

 • Alkol
 • Rafine tahıllar
 • Katı yağlar
 • Doymuş yağlar
 • Trans yağ
 • Tuz
 • Şekerler

Diyetinizle ilgili sorularınız varsa veya kilo vermeniz veya yeme alışkanlıklarınızı değiştirmeniz gerektiğini düşünüyorsanız, doktorunuzdan veya diyetisyeninizden bir randevu alın. İhtiyacınız olan beslenmeyi almanıza yardımcı olacak diyet değişiklikleri önerebilirler.

Leave a comment